astragale prostré

Kullanım örnekleri

astragale prostré
timber milk-vetch
icon arrow

timber

Phonetic: "/ˈtɪmbə/"

Part Of Speech: noun


Definition: Trees in a forest regarded as a source of wood.


Definition: (outside North America) Wood that has been pre-cut and is ready for use in construction.


Definition: A heavy wooden beam, generally a whole log that has been squared off and used to provide heavy support for something such as a roof.

Example: the timbers of a ship


Definition: Material for any structure.


Definition: The wooden stock of a rifle or shotgun.


Definition: A certain quantity of fur skins (as of martens, ermines, sables, etc.) packed between boards; in some cases forty skins, in others one hundred and twenty. Also timmer, timbre.

icon arrow

timber

Phonetic: "/ˈtɪmbə/"

Part Of Speech: verb


Definition: To fit with timbers.

Example: timbering a roof


Definition: To construct, frame, build.


Definition: To light or land on a tree.


Definition: To make a nest.


Definition: To surmount as a timber does.

icon arrow

timber

Phonetic: "/ˈtɪmbə/"

Part Of Speech: interjection


Definition: Used by loggers to warn others that a tree being felled is falling.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.