bağıl yoğunluk

Kullanım örnekleri

bağıl yoğunluk
relative density
icon arrow

relative

Phonetic: "[ˈɹɛl.ə.tʰɪv]"

Part Of Speech: noun


Definition: Someone in the same family; someone connected by blood, marriage, or adoption.

Example: Why do my relatives always talk about sex?


Definition: A type of adjective that inflects like a relative clause, rather than a true adjective, in certain Bantu languages.

icon arrow

relative

Phonetic: "[ˈɹɛl.ə.tʰɪv]"

Part Of Speech: adjective


Definition: Connected to or depending on something else; comparative.


Definition: (of a URL, URI, path, or similar) Expressed in relation to another item, rather than in complete form.

Example: The relative URL /images/pic.jpg, when evaluated in the context of http://example.com/docs/pic.html, corresponds to the absolute URL http://example.com/images/pic.jpg.


Definition: (grammar) That relates to an antecedent.


Definition: Having the same key but differing in being major or minor.


Definition: Relevant; pertinent; related.

Example: relative to your earlier point about taxes, ...


Definition: Capable to be changed by other beings or circumstance; conditional.

icon arrow

density

Phonetic: "/ˈdɛn.sə.ti/"

Part Of Speech: noun


Definition: A measure of the mass of matter contained by a unit volume.


Definition: The ratio of one quantity, representing something of interest, to another quantity representing space, area, or extent in which the thing of interest is distributed.

Example: The number of particles per unit volume of a specified volume can be considered to be the particle density for the specified volume.


Definition: The probability that an outcome will fall into a given range, per unit of that range; the relative likelihood of possible values of a continuous random variable.


Definition: Stupidity; denseness.

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!