camarón bocú

Kullanım örnekleri

camarón bocú
river shrimp (chryphiops caementarius)
icon arrow

river

Phonetic: "/ˈɹɪvə/"

Part Of Speech: noun


Definition: A large and often winding stream which drains a land mass, carrying water down from higher areas to a lower point, oftentimes ending in another body of water, such as an ocean or in an inland sea.

Example: Occasionally rivers overflow their banks and cause floods.


Definition: Any large flow of a liquid in a single body.

Example: a river of blood


Definition: The last card dealt in a hand.


Definition: A visually undesirable effect of white space running down a page, caused by spaces between words on consecutive lines happening to coincide.

icon arrow

river

Phonetic: "/ˈɹɪvə/"

Part Of Speech: verb


Definition: To improve one’s hand to beat another player on the final card in a poker game.

Example: Johnny rivered me by drawing that ace of spades.

icon arrow

shrimp

Phonetic: "/ʃɹɪmp/"

Part Of Speech: noun


Definition: Any of many swimming, often edible crustaceans, chiefly of the infraorder Caridea or the suborder Dendrobranchiata, with slender legs, long whiskers and a long abdomen.


Definition: The flesh of such crustaceans.


Definition: A small, puny or unimportant person.

icon arrow

shrimp

Phonetic: "/ʃɹɪmp/"

Part Of Speech: verb


Definition: To fish for shrimp.


Definition: To contract; to shrink.

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!