hareket hastalığı

Kullanım örnekleri

hareket hastalığı
motion sickness
icon arrow

motion

Phonetic: "/ˈməʊʃən/"

Part Of Speech: noun


Definition: A state of progression from one place to another.


Definition: A change of position with respect to time.


Definition: A change from one place to another.


Definition: A parliamentary action to propose something. A similar procedure in any official or business meeting.

Example: The motion to amend is now open for discussion.


Definition: An entertainment or show, especially a puppet show.


Definition: From κίνησις (kinesis); any change. Traditionally of four types: generation and corruption, alteration, augmentation and diminution, and change of place.


Definition: Movement of the mind, desires, or passions; mental act, or impulse to any action; internal activity.


Definition: A formal request, oral or written, made to a judge or court of law to obtain an official court ruling or order for a legal action to be taken by, or on behalf of, the movant.


Definition: A movement of the bowels; the product of such movement.


Definition: Change of pitch in successive sounds, whether in the same part or in groups of parts. (Conjunct motion is that by single degrees of the scale. Contrary motion is when parts move in opposite directions. Disjunct motion is motion by skips. Oblique motion is when one part is stationary while another moves. Similar or direct motion is when parts move in the same direction.)


Definition: A puppet, or puppet show.


Definition: A piece of moving mechanism, such as on a steam locomotive.

icon arrow

motion

Phonetic: "/ˈməʊʃən/"

Part Of Speech: verb


Definition: To gesture indicating a desired movement.

Example: He motioned for me to come closer.


Definition: To introduce a motion in parliamentary procedure.


Definition: To make a proposal; to offer plans.

icon arrow

sickness

Phonetic: "/ˈsɪknɪs/"

Part Of Speech: noun


Definition: The quality or state of being sick or diseased; illness.


Definition: Nausea; qualmishness; as, sickness of stomach.


Definition: The analogical misuse of a rarer or marked grammatical case in the place of a more common or unmarked case.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.