lojistik regresyon

Kullanım örnekleri

lojistik regresyon
logistic regression
icon arrow

logistic

Phonetic: "/lɒdʒˈɪs.tɪk/"

Part Of Speech: noun


Definition: A logistic function or graph of a logistic curve.


Definition: The art of calculation.


Definition: Sexagesimal arithmetic.

icon arrow

logistic

Phonetic: "/lɒdʒˈɪs.tɪk/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Relating to symbolic logic.


Definition: Relating to the logistic function.


Definition: Using sexagesimal fractions, especially in arithmetic or logarithms.


Definition: Relating to basic arithmetic.


Definition: Skilled in calculating.


Definition: Proportional.

icon arrow

regression

Phonetic: "/ɹəˈɡɹɛʃən/"

Part Of Speech: noun


Definition: An action of regressing, a return to a previous state.


Definition: An action of travelling mentally back in time.


Definition: A psychotherapeutic method whereby healing is facilitated by inducing the patient to act out behaviour typical of an earlier developmental stage.


Definition: An analytic method to measure the association of one or more independent variables with a dependent variable.


Definition: An equation using specified and associated data for two or more variables such that one variable can be estimated from the remaining variable(s).


Definition: The reappearance of a bug in a piece of software that had previously been fixed.


Definition: The diminishing of a cellular mass like a tumor, or of an organ size.


Definition: (exercise) The making an exercise less straining to perform by manipulating the details of its performance like loaded weight, range of motion, angle, speed.

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.