sürükleniş

Kullanım örnekleri

sürükleniş
drift
icon arrow

drift

Phonetic: "/dɹɪft/"

Part Of Speech: noun


Definition: (physical) Movement; that which moves or is moved.


Definition: The act or motion of drifting; the force which impels or drives; an overpowering influence or impulse.


Definition: A place (a ford) along a river where the water is shallow enough to permit crossing to the opposite side.


Definition: The tendency of an act, argument, course of conduct, or the like; object aimed at or intended; intention; hence, also, import or meaning of a sentence or discourse; aim.


Definition: The horizontal thrust or pressure of an arch or vault upon the abutments.


Definition: (handiwork) A tool.


Definition: A deviation from the line of fire, peculiar to oblong projectiles.


Definition: Minor deviation of audio or video playback from its correct speed.


Definition: The situation where a performer gradually and unintentionally moves from their proper location within the scene.


Definition: A passage driven or cut between shaft and shaft; a driftway; a small subterranean gallery; an adit or tunnel.


Definition: Movement.


Definition: A sideways movement of the ball through the air, when bowled by a spin bowler.


Definition: Slow, cumulative change.

Example: genetic drift

icon arrow

drift

Phonetic: "/dɹɪft/"

Part Of Speech: verb


Definition: To move slowly, especially pushed by currents of water, air, etc.

Example: The balloon was drifting in the breeze.


Definition: To move haphazardly without any destination.

Example: He drifted from town to town, never settling down.


Definition: To deviate gently from the intended direction of travel.

Example: This car tends to drift left at high speeds.


Definition: To drive or carry, as currents do a floating body.


Definition: To drive into heaps.

Example: A current of wind drifts snow or sand


Definition: To accumulate in heaps by the force of wind; to be driven into heaps.

Example: Snow or sand drifts.


Definition: To make a drift; to examine a vein or ledge for the purpose of ascertaining the presence of metals or ores; to follow a vein; to prospect.


Definition: To enlarge or shape, as a hole, with a drift.


Definition: To oversteer a vehicle, causing loss of traction, while maintaining control from entry to exit of a corner. See Drifting (motorsport).

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!